Möjliga MFS-länder är länder där den svenska regeringen har aktiva strategier för utvecklingssamarbete. Du kan läsa mer om svenskt utvecklingssamarbete på MFS programkontors hemsida. Observera att fältstudier inte kan kombineras mellan flera länder.
Möjliga länder för studenter vid Örebro universitet (uppdaterat 2025-01-28)
Det finns en sammanställd lista med möjliga MFS-länder för MFS via Örebro universitet. Samtliga länder kommer att genomgå en granskning, men väljer du att åka till ett rödmarkerat land kommer din ansökan att granskas ytterligare av universitetet som kommer att utgå ifrån säkerhetsläget och rådande omständigheter i landet. Om landet inte bedöms säkert (oavsett färgmarkering) kan din ansökan nekas. Listan på länder revideras löpande och du hittar den längre ner på denna sida under Dokument för MFS. Finns den inte där så betyder det att den håller på att uppdateras.
Läs mer om säkerhetsbedömningen under Ansökan och Urval och bedömning.
Utrikesdepartementet (UD) avråder
Observera att MFS inte kan beviljas till ett land eller en region som Utrikesdepartementet (UD) avråder från att resa till. Läget kan snabbt förändras när det gäller säkerheten i olika länder och regioner. UD ansvarar för att informera om risker med att resa till särskilt farliga områden. Ett tips när du förbereder din MFS-ansökan är att noga undersöka hur säkerhetsläget ser ut i det område du planerar att besöka. Du måste själv jämföra listan på möjliga MFS-länder med om UD avråder från resor.
UD avrådan då en MFS-studie inte får genomföras:
- ”alla resor i hela landet”
- ”uppmanar alla svenskar att lämna landet/del av land”
Obs! Om avrådan från alla resor gäller endast en del av ett land, kan studenter genomföra MFS-studier i en annan del av landet så länge studenten kan ta sig dit/hem utan att resa genom del av land som omfattas av avrådan.
Obs! Om avrådan införs, eller ändras, efter avresa och avser ”alla resor” ska studenten resa hem inom 30 dagar.
Obs! Om avrådan införs, eller ändras, efter avresa och ”uppmanar till att lämna land/del av land” ska lärosätet säkerställa att studenten omedelbart följer avrådan och lämnar landet/del av land.
Om UD inför en avrådan när du är på plats i värdlandet behöver du inte tänka på att uppfylla kravet på att befinna dig i fält i minst 8 veckor. Fältstudier som avbryts före eller efter avresa baserat på införd avrådan från UD är ej grund för återbetalningskrav. Detta anges i MFS allmänna villkor.